Lista aktualności Lista aktualności

Posadziliśmy las z Parą Prezydencką

akcje #sadziMY oraz "Odnawiamy las po klęsce" w Nadleśnictwie Rytel

26 kwietnia 2019 roku prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurował w Nadleśnictwie Rytel ogólnopolską akcję sadzenia drzew #sadziMY, realizowaną we współpracy z Lasami Państwowym. Tego dnia we wszystkich 430 nadleśnictwach w całym kraju można było otrzymać bezpłatną sadzonkę i posadzić ją w wybranym przez siebie miejscu. Na zainteresowanych czekało 100 tysięcy młodych drzewek.

Jednocześnie, w dniach 26-27 kwietnia, na terenie leśnictwa Jakubowo w wydarzeniu pod hasłem "Odnawiamy las po klęsce", wspólnie z Parą Prezydencką wzięło udział ok. 1000 osób, w tym przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerze, studenci, członkowie LOP oraz leśnicy na czele z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych Andrzejem Koniecznym. Wytrwali ochotnicy dzielnie sadzili dęby szypułkowe na przygotowanych placówkach. W przerwach możliwe było skorzystanie z oferty edukacyjnej leśników, którzy na specjalnie przygotowanym stoisku przybliżali zainteresowanym podstawowe informacje na temat skutków klęski 100-lecia a także przedstawiali problematykę i perspektywy przywrócenia lasu na zniszczonych przez nawałnicę obszarach.

Nadleśnictwo Rytel, które najbardziej ucierpiało w wyniku nawałnicy z dnia 11 sierpnia 2017 roku, określanej mianem „klęski 100-lecia”, stało się w tych dniach symbolem przywracania lasu na terenach poklęskowych. Symboliczny jest również fakt, że to właśnie w tym miejscu zainagurowane zostało narodowe sadzenie lasu. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, podkreślając rangę wydarzenia, któremu patronuje głowa państwa, przypomniał zebranym, sięgającą II RP tradycję organizowania „Święta Lasu”, które w 1933 r. zainaugurował prezydent Ignacy Mościcki. Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podziękował leśnikom za opiekę nad wspólnym dobrem jakim są lasy oraz wyraził nadzieję, że Narodowe Sadzenie Lasu na trwale wpisze się w kalendarz wydarzeń odbywających się pod patronatem Pary Prezydenckiej, podobnie jak między innymi organizowane od kilku lat Narodowe Czytanie.