Lista aktualności Lista aktualności

Akcja porządkowania i sadzenia lasu

Z inicjatywy członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis’’ Męcikał odbyło się wspólne z leśnikami sprzątanie i sadzenie świerków przy Bunkrze Partyzanckim ,,Zielony Pałac’’. Zadbaliśmy o historyczne miejsce dawnej Komendy Powiatu Chojnickiego Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski działającej w latach 1943-1944. Otoczenie bunkra przed nawałnicą z 2017 roku odznaczało się niesamowitym klimatem ze względu na położenie wśród gęsto rosnących sosen i świerków. Niegdyś działał tutaj Oddział Samoobrony - ,,Cis’’. Doprowadzenie terenu do uporządkowania po nawałnicy wymagało dużego wysiłku, nie tylko ze strony Lasów Państwowych ale także pomocnych sympatyków stowarzyszenia. Dzisiaj trwają prace odnowieniowe i porządkowe przy ,,Zielonym Pałacu’’ by uatrakcyjnić to miejsce dla odwiedzających nas turystów. W akcji uczestniczyło ponad 30 osób.

Po wykonanej pracy, wspólnie przy ognisku poruszaliśmy tematy edukacji leśnej, ostatnio modnego surwiwalu tj. umiejętności przystosowania do nowych okoliczności warunków (Pękała 1998) lub rodzajem samoratownictwa (Kwiatkowski 2009). To rodzaj aktywności człowieka skierowany jest na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych (wikipedia) oraz buscraftu, który jest aktywnością na świeżym powietrzu. Może zawierać elementy sztuki przetrwania, ale co do zasady nastawiony jest na odpoczynek. Wiąże się z nocowaniem na terenach przyrodniczych, najczęściej w hamaku.

Po posiłku i ciekawych rozmowach w pełni zadowoleni uczestnicy udali się do swoich zadań. Serdecznie dziękujemy miłośnikom historii i lasów za swoje zaangażowanie.