Lista aktualności Lista aktualności

Edukacja leśna w każdym wieku

Emerytowani nauczyciele odwiedzili Nadleśnictwo Rytel.

Obiekty edukacyjne Nadleśnictwa Rytel (wieża widokowa, budynek zabytkowej wyłuszczarni nasion w Klosnowie) stały się punktami programu wyjazdu zorganizowanego 06.06.2019 r. przez członków Koła Emerytów ZNP w Więcborku.

Pierwsza część spotkania miała charakter kameralny i odbyła się w świetlicy nadleśnictwa. Na życzenie naszych gości przedstawione zostały dwie prezentacje. W pierwszej, ukazującej Lasy Państwowe jako organizację łączącą tradycję z nowoczesnością, omówione zostały działania leśników w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej. Zainteresowanie zebranych wzbudziły m.in. projekty rozwojowe realizowane w ostatnim czasie przez Lasy Państwowe. Tematyka drugiej prezentacji dotyczyła klęski 100-lecia w Nadleśnictwie Rytel, postępów w usuwaniu jej skutków, a przede wszystkim perspektyw przywrócenia lasu na tym obszarze i udostępnienia go społeczeństwu.

Obu prezentacjom towarzyszyła ożywiona dyskusja, która przeniosła się na punkt widokowy w leśnictwie Młynki, gdzie możliwe jest naoczne obserwowanie siły żywiołu, który spustoszył nasze lasy w sierpniu 2017 roku. Nasi goście z ciekawością obserwowali pozostawiony fragment uszkodzonego drzewostanu, a jednocześnie podziwiali ogrom prac wykonanych w ramach uprzątania i odnawiania powierzchni poklęskowej.

Kolejnym punktem wizyty w Nadleśnictwie Rytel, było zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie. Po drodze do Klosnowa, wycieczka zatrzymała się przy obelisku upamiętniającym bohaterską szarżę ułanów pod Krojantami – była to pierwsza polska szarża kawaleryjska podczas wojny obronnej w 1939 roku.

W Klosnowie emerytowani pedagodzy zwiedzili budynek nowej wyłuszczarni nasion, gdzie jej kierownik Witold Prabucki omówił założenia hodowli selekcyjnej drzew leśnych i regionalizacji nasiennej, opowiedział o pozyskiwaniu leśnego materiału rozmnożeniowego, procesie łuszczenia szyszek i przechowywaniu nasion. Wiele osób podkreślało, iż nie wyobrażało sobie, że nasiona drzew poddawane są tak licznym i żmudnym zabiegom, wymagającym ogromnej skrupulatności, doświadczenia i wiedzy. Ostatnim punktem wizyty w Klosnowie była „podróż w czasie”, czyli możliwość obejrzenia wnętrza budynku zabytkowej wyłuszczarni nasion, gdzie do dzisiaj zachowały się oryginalne elementy wyposażenia, maszyny i urządzenia, a przede wszystkim napędzający całą maszynerię silnik Diesla.

Dziękujemy za miłą wizytę i zainteresowanie pracą leśników, w szczególności zaś – za niegasnącą z wiekiem ciekawość, której życzymy również sobie.