Lista aktualności Lista aktualności

Ocena wieńców

 

W siedzibie nadleśnictwa miała miejsce ocena wieńców byków jeleni, pozyskanych w sezonie łowieckim 2016/2017.

Wycena zgromadziła wielu myśliwych i sympatyków łowiectwa. Każdy z myśliwych, który zastrzelił byka ma obowiązek, przedstawić wieniec do oceny.

A o co chodzi z tą selekcją

Aby móc polować na samce zwierzyny płowej myśliwy musi posiadać uprawnienia selekcjonerskie. Aby je uzyskać musi mieć minimum dwuletni staż w Polskim Związku Łowieckim oraz odbyć kurs zakończony zdaniem egzaminów.

Celem selekcji jest, wyeliminowanie z hodowli osobników nie dających gwarancji pozostawienia w łowisku zdrowego i silnego potomstwa a zostawienie osobników najsilniejszych. Wyrazem zdrowotności jest stopień rozwoju poroża adekwatny do wieku danego osobnika. Ustalono na podstawie wiedzy praktycznej i obserwacji jaka forma poroża jest optymalna dla danego wieku samca, jak długo trwa jego rozwój i kiedy osobniki danego gatunku osiągają szczytową formę, od kiedy rozpoczyna się uwstecznianie a w związku z tym możliwe było określenie jakie sztuki nadają się do hodowli, jak długo należy je oszczędzać i kiedy usunąć je z łowiska. Dokonano również podziału na osobniki:

- selekcyjne – o tuszy wykazującej wyraźny niedorozwój i porożu o niedostatecznym stopniu        rozwoju właściwego dla wieku w jakim osobnik się znajduje, takie sztuki są  eliminowane,

- przyszłościowe, hodowlane – nie wykazują jakichkolwiek uchybień w rozwoju tak tuszy jak i poroża; są to osobniki w wieku od najmłodszych do osiągnięcia: u sarn – 5 lat, u jeleni –11 lat, u danieli –9 lat – są one bezwzględnie oszczędzane

- łowne – nie wykazują żadnych wad, ale przekroczyły już ww. wiek – poluje się na nie, a ich zdobycie jest ukoronowaniem zabiegów hodowlanych i marzeniem niejednego myśliwego.

Hodowli zwierzyny to nie tylko  selekcja osobnicza. Regulacji przez odstrzał podlegają też struktura wiekowa i struktura płciowa, upraszczając stosunek osobników młodych do starych oraz męskich do żeńskich. Myśliwy selekcjoner w łowisku na podstawie wyglądu zewnętrznego zwierza określa jego wiek, po upolowaniu natomiast wiek szacuje na podstawie rozwoju i stopnia starcia uzębienia. Trofeum pozyskane zgodnie z odstrzałem otrzymuje tzw. punkty zielone. Odstrzał nieprawidłowy np. pozyskanie przyszłościowej sztuki karane jest punktami czerwonymi i wynikającymi z tego sankcjami – upomnieniem, naganą, zawieszeniem w prawach polowania na określony gatunek.

Jak widać myśliwy zanim pociągnie za spust musi przyswoić sobie bardzo szeroką wiedzę, nabrać praktycznej zaprawy i po stokroć zastanowić się nim podejmie decyzję o strzale.