Lista aktualności Lista aktualności

Złote Kocanki w Brusach

Tradycyjnie już z początkiem wiosny, w Kaszubskim LO, w Brusach odbywa się konkurs botaniczny o Złote Kocanki Piaskowe. W tym roku miała miejsce XV edycja imprezy.  Organizowany przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe, Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące i Zaborski Park Krajobrazowy zgromadził 22 uczniów z 8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Brus, Chojnic, Tucholi i Wiela. Konkurs polegał na rozpoznawaniu gatunków roślin na podstawie zdjęć z listy 250 gatunków dostępnych na stronie www.ztn.com.pl.

W naszym odczuciu poziomu merytorycznego konkursu nie powstydziłyby się nawet uniwersytety. Jest to zasługa Zbigniew Gierszewskiego, autora testów, prezentacji i zdjęć, a jednocześnie nauczyciela przyrody w KLO i prezesa ZTN.

Zwyciężył Mateusz Muzolf z Technikum Leśnego w Tucholi, który zdobył 71,5 pkt. na 90 możliwych, drugie miejsce zajęła Zuzanna Miętka ze Szkoły Podstawowej we Wielu, a trzecie Natasza Gierszewska Z Kaszubskiego LO w Brusach. Kolejne miejsca zajęli Julia Połczyńska z II LO w Chojnicach, Kacper Sosnowski z TL w Tucholi i Maja Hejnicka z SZP nr 7 w Chojnicach.

W pracach jury i organizacji konkursu pomagali Agnieszka Żywicka z ZTN, Justyna Rymon Lipińska z Zaborskiego Parku Krajobrazowego, Anna Szulta z Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, Mirosław Łangowski z Nadleśnictwa Czersk i Piotr Chybowski z Nadleśnictwa Rytel.

Sponsorami nagród byli: Park Narodowy”Bory Tucholskie”, Zaborski Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwa Czersk, Rytel i Przymuszewo oraz Zaborskie Towarzystwo Naukowe. Nagród, głównie książek o tematyce przyrodniczej, wystarczyło dla wszystkich uczestników.

 

Piotr Chybowski