OBIEKTY EDUKACYJNE

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się dwa obiekty, w których prowadzona jest działalność edukacyjna. Są to Wyłuszczarnia Nasion w Klosnowie oraz wytyczona w jej sąsiedztwie ścieżka edukacyjna.

Wyłuszczarnia Nasion w Klosnowie

Jest to zabytkowy obiekt architektoniczny, w którym zachowały się stuletnie urządzenia służące do wyłuszczania nasion z szyszek drzew leśnych. W wyłuszczarni znajduje się izba edukacyjna oraz prowadzone są zajęcia dydaktyczne. Podczas zwiedzania wyłuszczarni, trwającego około godziny, można zapoznać się z dawnym i obecnym sposobem pozyskiwania nasion na potrzeby zalesieniowe. Zwiedzanie wyłuszczarni jest całkowicie bezpłatne. W celu umówienia wizyty w wyłuszczarni prosimy o uprzedni kontakt z p. Eweliną Szpak tel. 48 52 3985613, 52 3985615, tel. kom.: 577 677 645. Zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-14:00.

 

Ścieżka dydaktyczna Klosnowo

Przy budynku Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie rozpoczyna się ścieżka edukacyjna o tematyce dotyczącej gospodarki leśnej oraz ochrony przyrody. Czas przejścia wynosi ok 2-3 godzin. Infrastruktura ścieżki poddana została kompleksowej modernizacji. Zapraszamy do zwiedzania.

Ścieżka botaniczna przy siedzibie Nadleśnictwa

Nowa ścieżka edukacyjna, na której można zapoznać się z rodzimymi gatunkami lasotwórczymi, krzewami oraz ciekawymi roślinami zielnymi. Ścieżka znajduje się na żółtym szlaku Kaszubskiej Marszruty. Czas  przejścia ok 15 min.

Izba edukacyjna

Izba edukacyjna znajduje się w budynku wyłuszczarni a wizyta w niej jest częścią programu zwiedzania ścieżki edukacyjnej i wyłuszczarni nasion. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych całość zajęć edukacyjnych prowadzona jest w izbie wyposażonej w sprzęt multimedialny oraz pomoce dydaktyczne, lub w wiacie edukacyjnej przy budynku wyłuszczarni.

Galeria "Stara Remiza"

Nowy obiekt, udostępniony w lipcu 2016 roku. Remiza znajduje się przy wyłuszczarni nasion w Klosnowie. Galeria jest otwarta 24h/dobę i przeznaczona do samodzielnego zwiedzania. Oprócz zdjęć umieszczono tam tablice informujące pracy wyłuszczarni w języku polskim i angielskim.

Wiata edukacyjna w Klosnowie

Nowa wiata oddana do użytku w 2015 roku. Jest ona wykorzystywana do prowadzenia zajęć w razie niepogody oraz do podsumowywania zajęć i imprez turystycznych. Ponadto można korzystać z wiaty we własnym zakresie, po wcześniejszym zarezerwowaniu wiaty. Grafik korzystania z wiaty znajduje się w Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie, na korytarzu, przy biurach. tel. 48 52 3985613, 52 3985615, tel. kom.: 577 677 645.